Strona głównaKuchniaDlaczego ciasto na pizze nie rośnie?

Dlaczego ciasto na pizze nie rośnie?

Przez Redakcja

-

Istnieje wiele powodów, dla których Twoje ciasto na pizzę nie wyrasta. Jednym z najczęstszych powodów są drożdże. Aby ciasto na pizzę wyrosło, musisz dostarczyć drożdżom odpowiednią ilość pożywienia. Ważne jest również, aby zapewnić środowisko odpowiednie dla wzrostu drożdży. Wilgotność i temperatura w Twojej kuchni odgrywają ważną rolę w tym, jak dobrze drożdże będą wykonywać swoją pracę. Sól w składnikach może również spowolnić proces drożdży.

Drożdże nie mogą dostać się do swojego źródła pożywienia

Jeśli masz problemy z wyrośnięciem ciasta na pizzę, być może cierpisz na złe drożdże. Drożdże to grzyb w kształcie jajka, który żywi się cukrem i uwalnia dwutlenek węgla, aby pomóc ciastu wyrosnąć. Jeśli używasz starej, martwej partii drożdży, nadszedł czas, aby je wymienić.

Jednym ze sposobów, aby upewnić się, że ciasto jest odpowiednio wyrośnięte, jest dodanie kilku łyżek sody oczyszczonej do ciasta. Soda oczyszczona pomaga zwiększyć objętość ciasta poprzez pomoc w tworzeniu pęcherzyków powietrza. Możesz również użyć soku z cytryny, aby ciasto wyrosło.

Dodanie wody do ciasta drożdżowego może również pomóc mu wyrosnąć. Musisz jednak uważać, aby nie podgrzewać wody zbyt mocno. Jeśli woda będzie zbyt gorąca, drożdże umrą.

Przesadzone ciasto powoduje kurczenie się z powrotem

Przesadzone ciasto na pizzę występuje, gdy do ciasta dodaje się zbyt dużo drożdży lub jest ono zbyt długo garowane. Powoduje to, że ciasto jest miękkie i lepkie, a także brakuje mu przewiewności i siły, która jest pożądana w pizzy.

Możesz zapobiec nadmiernej garwoli poprzez prawidłowe odmierzanie składników. Waga kuchenna pomoże Ci uzyskać odpowiednie pomiary. Powinieneś również używać termometru podczas garowania ciasta. Odpowiednia temperatura pomoże drożdżom szybciej wykonać swoją pracę, a im wyższa temperatura, tym lepsze wyrośnięcie.

Jeśli okaże się, że ciasto jest zbyt lepkie, możesz dodać odrobinę mąki, aby stało się bardziej poręczne. Możesz również schować ciasto do lodówki. Proces zamrażania spowolni aktywność drożdży, co pomoże Ci zapobiec nadmiernej fermentacji.

Sól powoduje, że drożdże spowalniają fermentację

Sól jest używana nie tylko do aromatyzowania chlebów, ale także do stabilizowania drożdży podczas procesu fermentacji. Sól poprawia również teksturę i kolor ciasta.

Choć niewielka ilość soli w cieście może faktycznie spowolnić proces fermentacji, to wysokie stężenie soli może spowodować obumarcie drożdży. Może również spowodować, że ciasto stanie się lepkie. Jeśli tak się stanie, chleb będzie trudny w obsłudze. W końcu zapadnie się i nie wyrośnie.

Gdy drożdże fermentują, uwalniają do ciasta dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla rozszerza ciasto podczas etapu garowania. Pomaga on również utrzymać kształt bochenka. Jednakże, nadmierna fermentacja może spowodować, że ciasto będzie lepkie i będzie się kruszyć.

Wilgotność wpływa na to, jak łatwo drożdże mogą dostać się do swojego źródła pożywienia

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie jakości wypieków jest utrzymanie względnej wilgotności na stałym poziomie. Kiedy poziom wilgotności jest zbyt wysoki lub zbyt niski, Twój produkt może się zepsuć. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby wykonać to zadanie. Używanie miernika wilgotności, na przykład, jest jednym ze sposobów, aby zapewnić, że twoje produkty pozostają świeże.

Wilgotność w powietrzu wpływa również na zawartość glutenu w twoim cieście. Jeśli pieczesz chleb, dobrze jest trzymać ciasto w lodówce przez dzień lub dwa przed rozpoczęciem wyrabiania. Nie tylko zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia bomby glutenowej, ale może również prowadzić do uzyskania lepszego rozmiaru bochenka.

Aktywacja drożdży wrzącą wodą nie jest dobrym pomysłem

Aktywacja drożdży jest niezbędnym krokiem podczas pieczenia chleba, ciast i innych wyrobów glutenowych. Drożdże żywią się cukrem i wilgocią oraz wytwarzają dwutlenek węgla, który pozwala ciastu wyrosnąć. Tworzy również pożądany smak i teksturę w przepisie.

Drożdże są zwykle aktywowane przez zmieszanie ich z pewną ilością ciepłej wody. Temperatura użytej wody może się różnić w zależności od rodzaju drożdży i przepisu, ale nie powinna być zbyt gorąca ani zbyt zimna.

Najlepszym sposobem na zmierzenie odpowiedniej temperatury wody jest użycie termometru kuchennego. Jeśli nie masz termometru, możesz sprawdzić temperaturę wody, skapując kroplę na nadgarstek. Jeśli woda jest zbyt ciepła, drożdże umrą.

Oceń artykuł: Dlaczego ciasto na pizze nie rośnie?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy