Strona głównaKuchniaOliwka owoc czy warzywo?

Oliwka owoc czy warzywo?

Przez Redakcja

-

Wśród miłośników jedzenia toczy się dyskusja, czy oliwka jest owocem czy warzywem. Jest ona wspaniałym źródłem witamin, minerałów i błonnika. Ale czy jest gorzka?

Czy oliwki są owocami czy warzywami?

Wielu ludzi jest zaskoczonych, gdy dowiadują się, że oliwki są uważane raczej za owoce niż za warzywa. Jednak mają one wiele zalet. Są bogate w przeciwutleniacze, witaminy i minerały oraz stanowią doskonałe źródło tłuszczów jednonienasyconych. Zawierają też dużo błonnika.

Zależnie od tego, jak zdecydujesz się je jeść, mogą sprawić, że Twoja pizza będzie smakować lepiej, makaron lepiej, a sałatka lepiej. Oliwki są też pyszne, gdy są nadziewane i peklowane. Jeśli nie chcesz jeść ich w całości, możesz użyć ich do dekoracji swoich potraw.

Najlepszym sposobem ich spożywania jest gotowanie. Oliwki są pełne zdrowych tłuszczów i stanowią dobre źródło błonnika. Są też dobrym źródłem niezbędnych witamin, w tym witaminy E.

Czy oliwki są dobrym źródłem witamin, minerałów i błonnika?

Zaletami oliwek są antyoksydanty, wysoka zawartość błonnika pokarmowego, bogate źródło minerałów i dobre źródło witaminy E. Bez względu na to, czy wolisz odmianę peklowaną, świeżą czy puszkowaną, w lokalnym sklepie spożywczym masz do wyboru wiele opcji.

Oliwki, mimo że są pokarmem o stosunkowo wysokiej zawartości tłuszczu, zawierają umiarkowaną ilość zdrowych tłuszczów jednonienasyconych, które są znane z tego, że poprawiają zdrowie serca. Tłuszcze zawarte w oliwkach działają również jako silne przeciwutleniacze, które zwalczają stany zapalne i choroby.

W wielu badaniach stwierdzono, że oliwki mogą pomóc w hamowaniu rozwoju niektórych rodzajów raka. Przeciwutleniacze zawarte w oliwkach są w stanie zakłócić cykl życia komórek nowotworowych w organizmie. Obecnie wpływ oliwek na rozwój raka nie jest dobrze poznany. Prowadzone są jednak badania mające na celu określenie ich roli w zapobieganiu nowotworom.

Czy oliwki są dobrym źródłem akrylamidu?

Kontrowersyjnym tematem jest to, czy oliwki są dobrym źródłem akrylamidu. Związek ten został powiązany ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. W niektórych badaniach stwierdzono niewielkie ilości akrylamidu, a w innych wysokie stężenie. Mimo to akrylamid został sklasyfikowany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy u ludzi.

Ilość akrylamidu w oliwkach stołowych zależy od sposobu ich przetwarzania i pakowania. Niektóre odmiany oliwek mogą zawierać wyższe stężenie akrylamidu niż inne. Ponadto istnieje duża rozpiętość poziomów akrylamidu pomiędzy różnymi dostępnymi w handlu czarnymi dojrzałymi oliwkami w puszkach.

Na zawartość akrylamidu w oliwkach stołowych może mieć wpływ różne sposoby obróbki wodnej. Ponadto powierzchnia kontaktu i czas, przez jaki owoce są wystawione na działanie roztworów wodnych, mogą również wpływać na ostateczną zawartość akrylamidu w oliwkach.

Czy można jeść surowe oliwki?

Jeśli szukasz smacznej przekąski, możesz się zastanawiać, czy można jeść surowe oliwki? Ten owoc jest doskonałym źródłem witaminy E, żelaza, miedzi i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jednak jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ich gorzkiego smaku, możesz mieć trudności z ich spożyciem.

Aby móc jeść surowe oliwki, musisz je najpierw poddać obróbce. Proces ten zależy od rodzaju oliwki i czasu, w jakim dojrzewa.

Podczas peklowania usuwana jest większość gorzkich związków. Osiągnięcie optymalnej jakości może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Przed spożyciem oliwki należy umyć. Mogą one być pełne zanieczyszczeń, takich jak ptasie odchody i bakterie. Musisz też upewnić się, że są przechowywane w czystym pojemniku.

Czy oliwki są gorzkie?

Powszechny jest mit, że gorycz oliwek jest toksyczna. W rzeczywistości oliwka jest naturalnie gorzka. Glukozydy zawarte w oliwce mają wyraźny gorzki smak, który dla wielu ludzi jest zbyt intensywny.

Oleuropeina zawarta w owocach ma również działanie przeciwutleniające. Dzięki temu jest przydatna do ochrony roślin oliwnych przed drapieżnikami. Występuje również w liściach oliwki.

Większość oliwek, które kupujesz w sklepie spożywczym, została w jakiś sposób przetworzona. W tym celu usuwa się z nich pestki. Można je jeść ze świeżymi ziołami lub siekać w sałatkach. Można je tłoczyć na oliwę lub konserwować.

W przypadku większości świeżych oliwek musisz je utwardzić, żeby usunąć gorycz. Możesz to zrobić, używając oliwy z oliwek, octu lub soli.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Oliwka owoc czy warzywo?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy