Odpowiedź na pytanie „Jak długo trwa dzień?” to skomplikowany temat. Ale są pewne rzeczy, które możemy wiedzieć o tej odpowiedzi. Po pierwsze, dzień może trwać albo 24 godziny, albo 36 godzin. Dzieje się tak dlatego, że Ziemia i Słońce obracają się wokół siebie. Jest to również powód, dla którego istnieją różne pory roku. Na przykład pora wiosenna trwa około trzech miesięcy. Z drugiej strony, pora jesienna trwa około sześciu miesięcy.
Okres obrotu Ziemi
Okres obrotu Ziemi to czas, w którym planeta obraca się raz wokół własnej osi. Osiąga się to poprzez wykonanie jednej orbity wokół Słońca w ciągu nieco ponad 365 dni.
Oś Ziemi to wyimaginowana linia, która rozciąga się od bieguna północnego do południowego. Oś ma kąt 23 i pół stopnia.
W przeszłości geologicznej okres obrotu Ziemi był szybszy niż obecnie. Obecnie prędkość obrotowa planety spada o około dwie milisekundy na 100 lat. Dzieje się tak z powodu sił pływowych między Ziemią a Księżycem.
Tarcie pływowe powoduje wybrzuszenie Ziemi i spowolnienie jej obrotu. Z czasem to się sumuje. Przyciąganie grawitacyjne Księżyca również powoduje spowolnienie ruchu Ziemi.
Dzień słoneczny
Dzień słoneczny jest miarą czasu. Jest to odstęp czasu między dwoma kolejnymi tranzytami środka Słońca przez południk danego obserwatora. Długość dnia słonecznego zmienia się w zależności od pór roku i położenia Ziemi w Układzie Słonecznym. Na długość dnia słonecznego wpływa również ruch obrotowy Ziemi.
Najdłuższe i najkrótsze dni na Ziemi to oczywiście przesilenia i równonoce. Najkrótszy dzień w roku słonecznym to 16 września, a najdłuższy 22 grudnia, czyli prawie 30 sekund dłużej niż najkrótszy dzień w jakimkolwiek innym roku.
Średni dzień słoneczny to czas potrzebny Ziemi na wykonanie jednego obrotu. Długość dnia słonecznego osiąga około 24 godzin.
Dzień świąteczny
Zaskakujące może być to, że dzień świąteczny jest w rzeczywistości dłuższy od słonecznego. Różnica między nimi jest stosunkowo niewielka. Dzień gwiazdowy trwa około 23 godzin i 56 minut, w porównaniu do 24 godzin i 38 minut przeciętnego dnia słonecznego.
Jednym z najlepszych sposobów mierzenia obrotu Ziemi jest patrzenie na gwiazdy. Jest to nie tylko przedsięwzięcie astronomiczne, ale także służy jako dokładny system pomiaru czasu dla astrologów i astronomów.
Aby zmierzyć obrót Ziemi, potrzebujesz dwóch punktów odniesienia. Pierwszym z nich jest Słońce. Drugim jest Twój lokalny południk. Musisz także uwzględnić osiowy obrót Ziemi.
Dzień gwiazdowy
Jeśli chcesz wiedzieć, jak długo trwa dzień gwiazdowy, musisz zmierzyć czas, w którym Słońce wykonuje pełną orbitę wokół mierzonej gwiazdy. Istnieje kilka metod mierzenia długości dnia słonecznego. Jedną z najbardziej popularnych metod jest czas pomiędzy południami słonecznymi. Inną metodą pomiaru długości dnia słonecznego jest czas między przejściami przez południki niebieskie. Dzień gwiazdowy jest taki sam jak słoneczny, z tą różnicą, że jest krótszy. Dzieje się tak dlatego, że każdej nocy gwiazda wschodzi o cztery minuty wcześniej.
Starożytne zwyczaje
Istnieje kilka starożytnych zwyczajów dotyczących długości dnia. Jedną z ważniejszych obserwacji jest kalendarz księżycowy. Tradycyjnie kalendarz księżycowy jest symfonią symboli astrologicznych opartych na cyklu księżycowym. Wspomniane wcześniej ciasto księżycowe to tylko jeden z wielu rytuałów, które towarzyszą miesięcznemu upływowi czasu. Ponadto w miesiącach księżycowych często odbywają się uroczyste ogniska, które są miłym sposobem na pobudzenie krwi w środku zimy.
Jednym z ciekawszych obrzędów jest chiński kalendarz księżycowy, w którym początek każdego miesiąca księżycowego wyznacza zaćmienie Księżyca. Rytuał jest długi i skomplikowany, ale efekt jest wart czekania. Podobnie przesilenie roczne ma swoje zalety. Istnieje obrzęd przejścia znany jako „ceremonia letnia”, w którym starożytni Chińczycy czczą yin i yang, a także ziemię i niebo, wykonując serię rytuałów.