Strona głównaLife StyleCzy muchy śpią?

Czy muchy śpią?

Przez Redakcja

-

Jeśli jesteś zainteresowany wiedzą, co muchy śpią w nocy, powinieneś znać kilka faktów na temat tych zwierząt. Możesz dowiedzieć się kilku informacji o nich, patrząc na ich zachowania, ich diety i ich nawyki snu.

Wolą chłodniejsze środowiska

Ostatnie badanie owadów, które zasiedlają nasze podwórka i lokalne parki ujawniło, że brzęczące wokół muchy mają trudny czas na osiedlenie się. W rzeczywistości jedno z badań wykazało, że przeciętna mucha spędza ponad jedną czwartą swojego życia w powietrzu. Na szczęście większość z nich ma jeszcze zdrowe skrzydła. I, mimo, że piszczą, nie są znane z tego, że są szkodnikami. I, one są hoot. Więc nie jest dziwne, że są one wśród najbardziej społecznych zwierząt w środowisku naturalnym. W rzeczywistości, są one nawet znane, aby zaprzyjaźnić się. Nie dziwi więc, że są mózgami stada.

Sypiają do góry nogami

Nietoperze są źródłem fascynacji od wieków. Wśród nietoperzy, które zaintrygowały ludzi, są gatunki Myzopodidae i Thyropteridae. Ich fascynujące i różnorodne zachowania przyciągnęły uwagę zarówno autorów, jak i naukowców.

Choć istnieją liczne gatunki nietoperzy, Myzopodidae jest jedynym znanym, który śpi do góry nogami. Mają też wiele innych niezwykłych zwyczajów. Mogą wisieć do góry nogami na strychach i mostach. Są też biegłe w ukrywaniu swoich ciał.

Jest kilka zalet spania do góry nogami. Najbardziej oczywistą jest to, że dzięki temu nietoperz jest mniej widoczny dla drapieżników. Istnieje jednak ciemna strona tej praktyki. Może ona uczynić je łatwym celem dla dziennych łowców.

Śpią w nocy

Sen jest uniwersalnym stanem fizjologicznym. Reguluje metabolizm organizmu, odporność i uczenie się. Nie wiadomo jednak, ile snu potrzebują zwierzęta, by przeżyć. Muchy, ptaki, osy, karaluchy i inne owady są znane z tego, że śpią.

Muchy owocowe, pospolity owad, normalnie jedzą cały dzień i śpią w nocy. Naukowcy śledzili czasy snu tych much i używali tych informacji do badania ich zachowania. Wyniki doprowadziły do kilku ważnych odkryć, w tym genów zaangażowanych w sen.

Oprócz określenia ścieżek molekularnych zaangażowanych w sen, badania te rzuciły również światło na naturę rytmów okołodobowych much. Wzorzec snu Drosophila melanogaster charakteryzuje się wzrostem aktywności na początku nocy i stopniowym spadkiem snu pod koniec nocy.

Sypiają z otwartymi oczami

Jak śpi mucha? Muchy najchętniej ucinają sobie drzemkę w nocy. Mają centralny układ nerwowy i zegar okołodobowy, który pomaga im odróżnić noc od dnia. Najbardziej prawdopodobnym powodem jest to, że muchy potrzebują przerwy, aby wykonać swoją pracę. Mają też kilka wymyślnych sztuczek w rękawie, w tym widzenie lornetkowe i widzenie w pełnym kolorze. Niektóre muchy wykorzystują nawet żarówkę do oświetlania swoich oczu podczas cyklu snu. Robią to poprzez opadanie głowy w dół. Nie są to jedyne stworzenia posiadające tę sztuczkę. Krokodyle, węże i modliszki wszystkie robią to z różnym powodzeniem.

Mogą stać się senne, jeśli spożywają leki lub leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe to klasa leków, które są stosowane w leczeniu warunków alergicznych, takich jak katar sienny. Blokują one działanie histaminy, substancji chemicznej w organizmie, która powoduje objawy, gdy ludzie mają kontakt z alergenami, takimi jak pyłki, orzeszki ziemne lub sierść zwierząt domowych. Oprócz leczenia alergii, mogą one również pomóc złagodzić przekrwienie nosa i łzawienie oczu. Niektóre leki łączą lek przeciwhistaminowy z lekiem wykrztuśnym.

Zależnie od rodzaju leku przeciwhistaminowego, który przyjmujesz, możesz doświadczyć senności. Dzieje się tak, ponieważ lek przekracza barierę krew-mózg, pozwalając mu dostać się do mózgu. Senność może również wpływać na ocenę sytuacji, co może utrudniać prowadzenie pojazdów lub pracę. Jednak większość ludzi nie doświadcza tej senności.

Mogą stać się senni, jeśli spożywają kofeinę

W skrócie, muchy stają się senne, jeśli spożywają kofeinę. Ostatnie badanie wykazało, że może to być spowodowane połączeniem wpływu kofeiny na procesy enzymatyczne, jak również jej wpływu na aktywność lokomotoryczną. Ten sam eksperyment został przeprowadzony z użyciem tauryny i wykazał, że związek ten osłabia wyżej wymienione funkcje. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że tauryna działa jako antyoksydant i osłabia aktywność lokomotoryczną nawet o 10%. Jednak w tym badaniu porównano kombinację kofeiny i tauryny z grupą otrzymującą tylko kofeinę. Wyniki sugerują, że kombinacja kofeiny i tauryny jest najbardziej efektywnym i skutecznym środkiem stymulującym sen. Jego działanie jest znaczące nie tylko dla much, ale także dla ludzi i gryzoni.

Oceń artykuł: Czy muchy śpią?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy