Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego księżyc świeci, nie jesteś sam. Istnieje wiele czynników wpływających na to, dlaczego Księżyc odbija światło. Należą do nich kolor Księżyca, jego albedo i odbicie światła od Ziemi. Poza tym powierzchnia Księżyca ma wpływ na zwierzęta i rośliny.
Albedo
Albedo, czyli współczynnik odbicia, to część światła słonecznego, która jest odbijana przez powierzchnię planety, satelity lub asteroidy. Ilość światła, którą odbija dane ciało lub obiekt, zależy od wielu czynników, takich jak przejrzystość atmosfery, odległość obiektu od Słońca i właściwości powierzchni.
Istnieje kilka różnych rodzajów albedo, a stosunek światła odbitego do padającego może się różnić w zależności od rodzaju. Na przykład metalowa kula o s O C równym jeden ma normalne albedo równe 0,3. Jednak retrorefleksyjność wielu księżycowych materiałów utrudnia przypisanie im powszechnie obowiązujących liczb.
Księżyc ma albedo 0,12, czyli niższe niż większość innych obiektów w Układzie Słonecznym. Oznacza to, że Księżyc odbija tylko 12% światła emitowanego przez Słońce.
Odblaskowość
Odblaskowość Księżyca można zobaczyć na zdjęciach. Albedo Księżyca wynosi około 0,12, czyli dwanaście procent. Albedo Ziemi wynosi około trzydziestu procent. Merkury jest jedynym innym dużym ciałem w naszym Układzie Słonecznym o wyższym albedo.
Na odbicie światła wpływa wiele czynników. Znaczący wpływ ma kosmiczne wietrzenie. Wśród tych czynników jest mróz, który może zwiększyć odbicie w zakresie NIR (bliskiej podczerwieni). Księżyc ma popielatą, skalistą powierzchnię i odbija mniej światła słonecznego, które na niego pada, niż lądy na Ziemi.
Na odbijanie światła przez Księżyc wpływa również jego szerokość geograficzna. Jego polarne środowisko może sprzyjać wzrostowi gęstości materiału, co z kolei może sprzyjać większej porowatości. To może tłumaczyć anomalie w odbiciu światła obserwowane w niektórych porach miesiąca.
Odbicie światła od Ziemi
Światło księżycowe lub blask Ziemi to zjawisko, które występuje, gdy światło jest odbijane od Ziemi i odbija się od powierzchni Księżyca z powrotem w kierunku Ziemi. To światło jest widoczne na cienkich półksiężycach. Podczas zaćmienia Księżyca można zobaczyć te same efekty.
Na powierzchni Księżyca znajdują się kratery i rowy. Znajdują się na niej również ciemne skały wulkaniczne, które nie odbijają światła słonecznego. Nic dziwnego, że Księżyc wydaje się świecić. Dzieje się tak dlatego, że skalista powierzchnia Księżyca jest mniej refleksyjna niż otaczająca ją Ziemia.
Istnieje wiele naukowych metod obliczania, ile światła słonecznego odbija się od Księżyca i jak długo trwa jego podróż na Księżyc. W szczególności ilość światła odbijanego przez Ziemię jest około 40 razy większa od ilości światła odbijanego przez Księżyc.
Kolory powierzchni Księżyca
Nie ma wyraźnych zwycięzców w wyścigu o kolor Księżyca, ale niektóre części jego powierzchni mogą być bardzo gorące. Pomimo tego, że mówi się o wysychaniu Księżyca, niektóre części jego powierzchni są wciąż zadymione. Kolory Księżyca są zaskakująco złożoną mieszanką czerwieni, błękitu i zieleni, co oznacza, że trudno jest określić konkretny odcień.
Kolor Księżyca jest trudny do rozszyfrowania, a niektórzy geolodzy planetarni badają jego powierzchnię od dziesięcioleci. Najlepsze jest to, że geolodzy ci mają wyostrzone oko do schematów kolorów. W rezultacie otrzymany obraz jest jednym z najdokładniejszych i najciekawszych, jakie kiedykolwiek zobaczysz.
Jest mnóstwo zdjęć Księżyca, ale najobszerniejszą kolekcję można znaleźć na stronie NASA. Zawierają one zdjęcia tytułowego statku kosmicznego, skał księżycowych Apollo 11 oraz samego Księżyca.
Wpływ na zwierzęta i rośliny
Księżyc wpływa na życie na Ziemi na wiele różnych sposobów. Istnieje wiele mechanizmów, od grawitacyjnego przyciągania Słońca po światło odbijane od jego powierzchni. Przyciąganie grawitacyjne ma bezpośredni wpływ na całą materię na powierzchni Ziemi. Ponadto napędza pływy morskie.
Niektóre zwierzęta i rośliny reagują na zmiany w polu magnetycznym Ziemi. Inne mają zegary okołobiegunowe, które pomagają im przygotować się na zmiany. Niektóre stworzenia synchronizują swoje tarło, rozmnażanie i sen z cyklami księżycowymi.
Jednym z najbardziej intrygujących zachowań związanych z Księżycem, zaobserwowanych u różnych gatunków morskich, jest zachowanie żuka gnojarza, który wykorzystuje światło księżyca do zbierania łajna. Jest to szczególnie widoczne, gdy chrząszcz znajduje się w akwarium.