Jeśli kiedykolwiek czytaliście The Hobbit lub The Quest of Erebor, być może zastanawialiście się, dlaczego Gandalf wybrał Bilba. Postać ta jest archetypowym bohaterem, ale dlaczego wybrał człowieka jaszczura na swojego sidekicka? Odpowiedź można znaleźć w samej opowieści, jak i w życiu matki Gandalfa, Bilba Bagginsa.
Księga zaginionych opowieści
Kiedy Christopher Tolkien układał Silmarillion jako spójną narrację, nie zdawał sobie sprawy ze skali wariacji w obrębie cyklu. To dobrze, bo oznacza to, że możemy teraz przeczytać więcej fascynujących opowieści Tolkiena.
Hobbit to książka osadzona w świecie nieco wcześniejszym niż ten z Władcy Pierścieni. W tej historii Bilbo Baggins musi walczyć ze smokiem Smaugiem, aby uratować swój dom.
Choć Hobbit to wspaniała historia, jest to również opowieść tragiczna. Bilbo jest unikalną mieszanką hobbitów, łączącą geny Bagginsa z Tooksami. Jest odważnym i szczerym osobnikiem, który uwielbia płatać figle. Jest dobry w zagadkach i nie boi się wyrażać swojego zdania, gdy inni uważają go za odmieńca.
Gandalf wybiera Bilbo na swojego wybranego towarzysza w Quest of Erebor. Robi to ze względu na swój rodowód, obecność Shire i obecność wroga. Widzi też szansę, że Bilbo mu pomoże.
The Quest of Erebor
The Quest of Erebor to fikcyjna podróż w celu odzyskania utraconego królestwa. Została napisana przez J.R.R. Tolkiena jako dodatek do jego arcydzieła The Hobbit. Quest jest również preludium do Wojny o Pierścień. Pierwotnie planowano, że będzie on częścią rozdziałów rozstrzygających Powrotu Króla. Tolkien zdecydował się jednak pominąć ją w Dodatkach do Władcy Pierścieni z powodu braku miejsca.
Historia questu opowiadana jest z perspektywy pierwszej osoby Frodo Bagginsa. Rozpoczyna się krótko po koronacji Aragorna. Obecni są również Gandalf i Gimli.
Podróż odbywa się przed Bitwą Pięciu Armii. Przed bitwą Lud Durina przybył do Ereboru i rozpoczął ponowne zaludnianie miasta. Zabrali też złoto z góry. W związku z tym Thorin II Oakenshield, król Ereboru, postanowił odzyskać Samotną Górę. Towarzyszył w podróży swojemu bratankowi Bilbo Bagginsowi i grupie krasnoludów.
Jego strona matki
Dlaczego Gandalf wybrał Bilbo Bagginsa? Hobbit to powieść o wyprawie mającej na celu odzyskanie Ereboru, królestwa krasnoludów. Głównym bohaterem jest Bilbo Baggins, hobbit, który jest zarówno odważny, jak i mądry.
Chociaż historia skupia się na krasnoludach i ich dążeniu do odzyskania Ereboru, sam Hobbit pokazuje wyjątkowe zdolności hobbitów. Jedną z najbardziej zauważalnych cech hobbitów jest ich zdolność do ukrywania się. W rzeczywistości, słynny cytat z filmu The Hobbit stwierdza, że hobbici są „naturalnymi ukrywaczami”.
Co ciekawe, najważniejsza rzecz, która wydarzyła się w tej historii odnosi się do Bilbo. W książce Bilbo Baggins był pierwszym hobbitem, który oddał swój pierścień. Aby to zrobić, powierzył go Frodo Bagginsowi na prośbę Gandalfa.
Hobbit jest świetnym przykładem tego, jak hobbici są kształtowani przez swoje środowisko i rodzinę. W książce wspomina się na przykład, że Bilbo Baggins nie był „zwykłym hobbitem”. W porównaniu z przeciętnym hobbitem był śmiały i odważny. Był też naturalnym gawędziarzem. Uwielbiał słuchać opowieści od Gandalfa. Był dobry w zagadkach i sztuczkach.
Hobbit
W The Hobbit jest kilka powodów, dla których Gandalf wybrał Bilbo Bagginsa. Jednym z powodów jest to, że wiedział, iż Bilbo jest odważny. Innym powodem jest to, że Gandalf był zaniepokojony niebezpieczeństwem nadchodzącego sojuszu między Sauronem i Smaugiem. Martwił się również o krasnoludów, którzy będą istotną częścią jego quest.
Hobbit ma bieżący temat dobra kontra zła. Główny bohater, Bilbo, jest pierwszym nosicielem pierścienia w historii Śródziemia, który oddaje Jedyny Pierścień na prośbę Gandalfa.
Gdy Gandalf po raz pierwszy spotkał Bilbo, nie był do końca świadomy, jaka będzie jego rola. Rozpoznał jednak, że Bilbo jest dobrym człowiekiem i był ciekawy historii, która się za nim kryje.
Gandalf szukał kogoś, kto byłby odważny, przebiegły i chętny do walki o sprawę. Chciał też kogoś, kto będzie potrafił zachować głowę w sytuacji kryzysowej.