Strona głównaZdrowie i UrodaChoroby neurodegeneracyjne w wieku starczym - wyzwania zdrowotne i możliwości opieki

Choroby neurodegeneracyjne w wieku starczym – wyzwania zdrowotne i możliwości opieki

Przez Redakcja

-

Wiek starczy często wiąże się z różnymi wyzwaniami zdrowotnymi, w tym zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Te schorzenia znacząco wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i mogą mieć znaczący wpływ na jakość życia osób starszych. Jakie schorzenia neurodegeneracyjne najczęściej pojawiają się u seniorów i co to dla nich oznacza?

Czym są choroby neurodegeneracyjne?

Choroby neurodegeneracyjne są grupą schorzeń, które powodują stopniowe uszkodzenie i śmierć komórek nerwowych w różnych obszarach mózgu i układu nerwowego. Charakteryzują się postępującym upośledzeniem funkcji neurologicznych i mają wpływ na zdolność osoby do kontrolowania ruchów, poznawania, pamięci i innych aspektów codziennego funkcjonowania. W miarę postępu choroby coraz więcej komórek nerwowych ulega uszkodzeniu lub ginie, co prowadzi do nasilenia objawów.

joyce-huis-66QEF_ZmzKY-unsplash.jpg

Jakie są choroby neurodegeneracyjne wieku starczego?

Jak przeczytasz na opieka.felizajob.pl/choroby-wieku-starczego-od-a-do-z-na-co-najczesciej-choruja-seniorzy/, neurodegeneracyjne choroby wieku starczego zazwyczaj wywołane są uwarunkowaniami genetycznymi, nagromadzeniem nieprawidłowych białek, stresem oksydacyjnym lub stanami zapalnymi w organizmie. Najczęściej występującym schorzeniem jest Alzheimer. Prowadzi on do utraty pamięci, problemów z myśleniem, zachowań i zdolności do wykonywania codziennych czynności. U seniorów często dygowana jest również choroba Parkinsona, która charakteryzuje się drżeniem, sztywnością mięśni, trudnościami z równowagą i koordynacją ruchową. Rzadziej spotykanymi schorzeniami jest natomiast stwardnienie rozsiane oraz choroba Huntingtona. Ta pierwsze powoduje uszkodzenie osłonek nerwowych, prowadząc do problemów z kontrolą mięśni, zmęczenia, zaburzeń wzroku i funkcji poznawczych. To drugie schorzenie prowadzi do postępującej utraty zdolności kontrolowania ruchów, zaburzeń poznawczych i zmian nastroju.

sk-jeEedhJXoR0-unsplash.jpg

Jak opiekować się seniorem z chorobą neurodegeneracyjną?

Opieka nad seniorem z chorobą neurodegeneracyjną może być wyzwaniem zarówno dla rodziny, jak i wykwalifikowanej opiekunki. Warunkiem dobrej opieki jest zrozumienie objawów, postępów choroby i sposobów zarządzania nimi. Pomoże to lepiej zrozumieć potrzeby i ograniczenia podopiecznego. Ten zazwyczaj będzie potrzebował bezpiecznego i przyjaznego otoczenia, a także pomocy w codziennych czynnościach. Osoba z chorobą neurodegeneracyjną może mieć trudności z myciem się, ubieraniem, przygotowywaniem posiłków, poruszaniem.  

Oceń artykuł: Choroby neurodegeneracyjne w wieku starczym – wyzwania zdrowotne i możliwości opieki
Ilość ocen: 1 Średnia ocen: 5 na 5
Podobne WPisy