Strona głównaZdrowie i UrodaKrople do oczu a zespół suchego oka

Krople do oczu a zespół suchego oka

Przez Redakcja

-

Aparat wzroku jest jednym z najważniejszych elementów ludzkiego organizmu. Co więcej, jest on stale narażony na ekspozycję i kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Długa praca przed komputerem, czy kontakt z zanieczyszczeniami i chemikaliami doprowadzają do przesuszenia śluzówki oka. Rozwiązaniem stają się odpowiednio dobrane krople. Jednak jak je aplikować?

Przesuszona śluzówka oka – co jest tego przyczyną?

Przesuszenie oczu, czyli tzw. zespół suchego oka, to jedna z powszechniejszych dolegliwości. Jej przyczyny mogą być wyjątkowo różnorodne. Bardzo często może doprowadzić do tego chroniczne zapalenie spojówek, a także niewłaściwa pielęgnacja okolic oka. Warto podkreślić, że zespół suchego oka może być spowodowany także kontaktem z zanieczyszczeniami lub innymi substancjami, których następstwem jest zapalenie oka lub inne dolegliwości. Okazuje się jednak, że każda alergia oczu lub przesuszenie śluzówki, jest schorzeniem, któremu można zapobiegać lub chociażby minimalizować jego objawy. Wystarczą odpowiednio dobrane krople do oczu.

Jakie krople sprawdzą się przy przesuszeniu oczu?

Zespół suchego oka nie jest groźną dolegliwością. Niemniej jednak może ona powodować ogromny dyskomfort podczas wykonywania codziennych obowiązków. Wykorzystanie odpowiednich kropli jest w stanie przywrócić poprawne nawilżenie śluzówki i dodatkowo ją oczyścić. krople do oczu, na zespół suchego oka powinny wykazywać się działaniem wysoko nawilżającym oraz ochronnym. Świetnie sprawdzają się tu tzw. sztuczne łzy. Oprócz zapobiegania przesuszeniom, są one w stanie utworzyć na powierzchni oka filtr ochronny. 

Jak poprawnie aplikować krople na gałkę oczną?

Krople do oczu są preparatem przeznaczonym do aplikowania bezpośrednio na gałkę oczną. Jeśli główną dolegliwością jest zespół suchego oka, wówczas ich poprawna aplikacja będzie miała ogromny wpływ na ich efektywne działanie. Wobec tego, jak aplikować krople do oczu? Oto krótka instrukcja krok po kroku.

1. Rozchylenie powieki

Pierwszym korkiem, do prawidłowej aplikacji kropli do oczu jest rozchylenie powieki. Zazwyczaj wykonuje się to palcem wskazującym i kciukiem. Trzeba się jednak przygotować na to, że naturalny odruch obronny tj. zamykanie i mrużenie oczu, będzie musiał zostać opanowany. Może on uniemożliwić dotarcie kropli na powierzchnię gałki ocznej.

2. Aplikowanie kropli w odpowiednie miejsce

Aplikator kropli do oczu powinien być trzymany w odległości około 1-2 centymetrów od gałki ocznej. Następnie wystarczy go delikatnie ścisnąć, a kroplę postarać się skierować do kącika oka. Nie zaleca się wykorzystywania zbyt dużej ilości preparatu. Nie wpłynie to na efektywność jego działania, a może jedynie zaszkodzić.

3. Uciskanie punktu łzowego

Po sukcesywnym wkropieniu kropli preparatu do kącika oka, zaleca się przez chwilę uciskać punkt łzowy. W ten sposób można zapobiec przedostaniu się kropli d dróg łzowych. Pozostaną one we właściwym miejscu, a dzięki temu rozpoczną swoje efektywne działanie na powierzchni gałki ocznej.

Oceń artykuł: Krople do oczu a zespół suchego oka
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy