Ile żeber ma człowiek to pytanie, które może zadać każdy, kto chce się dowiedzieć czegoś na ten temat. Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ liczba żeber, które ma człowiek, może decydować o tym, czy będzie on w stanie wstać o własnych siłach. Żebra pomagają człowiekowi oddychać, są też odpowiedzialne za kontrolowanie ruchu i temperatury ciała. Dlatego ważne jest, by poznać je i dowiedzieć się, jak działają.
Fałszywe żebra
Żebra to wrzeciona kostne, które tworzą tułów i nadają kształt jamie klatki piersiowej. Kości te wspomagają proces oddychania i odgrywają ważną rolę w organizmie. Służą też jako bariera ochronna przed urazami zewnętrznymi.
Są trzy główne rodzaje żeber. Pierwszym z nich jest żebro prawdziwe. Żebra te są połączone z mostkiem i kręgami kręgosłupa w plecach. Jest ono najbardziej wysunięte do przodu spośród wszystkich żeber piersiowych.
Drugie żebro jest cieńsze i ma zgrubiałą bulwę. Jest połączone z mostkiem za pomocą stawu obojczykowego. Głowa żebra ma pojedynczą powierzchnię, która łączy się z kręgiem T1. Jest zakrzywiona i ma rowek dla nerwów i naczyń krwionośnych.
Ostatnie pięć par żeber to żebra fałszywe. Są one pośrednie między żebrami prawdziwymi a żebrami pływającymi. Są one połączone z żebrami znajdującymi się nad nimi za pomocą pasm chrząstek.
Pierwsze siedem par żeber to żebra prawdziwe. Pierwsze siedem par jest mocno połączonych z mostkiem i kością piersiową za pomocą chrząstek brzegowych. Żebra od ósmego do dziesiątego łączą się z chrząstkami następnego żebra nad nimi. Następne sześć żeber jest nieco dłuższe i szersze od pozostałych.
Funkcje żeber w organizmie
Żebra to półsztywne kości klatki piersiowej, które tworzą klatkę wokół ważnych organów w jamie piersiowej. Stanowią punkty zaczepienia dla mięśni, które poruszają mostkiem i klatką piersiową w górę i w dół. Służą także do rozszerzania klatki piersiowej poprzez rozprężanie płuc podczas oddychania.
Mężczyzna ma 12 par żeber. Pierwsze 7 par to żebra prawdziwe, a pozostałe osiem i dziesięć to żebra fałszywe. Nie są one połączone bezpośrednio z mostkiem, ale pośrednio.
Żebra są podzielone na trzy płaszczyzny: pionową, poprzeczną i przednią. Jama piersiowa rozszerza się dzięki ruchom przepony i mięśni międzyżebrowych. U mężczyzn testosteron zwiększa rozmiar klatki piersiowej. Mięśnie międzyżebrowe kontrolują żebra i zasysają powietrze w razie potrzeby. Klatka piersiowa stanowi barierę ochronną dla płuc.
Żebra są połączone z kręgami piersiowymi chrząstkami, które umożliwiają im kurczenie się przy wdechu i rozszerzanie przy wydechu. Każde żebro ma główkę i bulwę. Głowa łączy się z kręgiem odpowiadającym jej numerycznie, a bulwa łączy się z powierzchniami kostnymi kręgów piersiowych. Każde żebro ma dolny rowek kostny, w którym znajdują się naczynia krwionośne i nerwy.
Liczenie żeber
Jak byłeś dzieckiem, mogłeś słyszeć o bajce o żebrach. Zgodnie z nią mężczyźni mają o jedno żebro mniej niż kobiety. Jednak współczesna nauka obaliła tę anatomiczną legendę.
Bajka o żebrach odnosi się do biblijnej historii Adama i Ewy. W tej historii Pan Bóg wziął jedno z żeber Adama, aby stworzyć Ewę.
Bajka o żebrach była wykorzystywana do argumentowania przeciwko chrześcijaństwu. Mit ten został przekazany chrześcijanom o dobrych intencjach i do dziś pozostaje popularnym wierzeniem.
Nie dziwi fakt, że bajka o żebrach stała się podstawą tak wielu wierzeń. Chociaż Biblia mówi nam, że Pan Bóg wziął żebro od Adama, aby stworzyć pierwszą kobietę, nie wspomina, ile żeber miała ta kobieta.
Liczne badania anatomiczne wykazały, że liczba żeber u danej osoby nie ma wiele wspólnego z płcią. W rzeczywistości mężczyźni i kobiety mają taką samą liczbę żeber.
Oprócz bajki o żebrach w mediach i Internecie pojawiło się wiele innych mitów. Najlepszym przykładem jest mit, że żebro szyjne występuje u każdej z płci.