Strona głównaZdrowie i UrodaIle wody wypić po rezonansie z kontrastem?

Ile wody wypić po rezonansie z kontrastem?

Przez Redakcja

-

Podczas wykonywania rezonansu magnetycznego z kontrastem należy upewnić się, że pijesz dużo wody. Pomoże to nie tylko szybciej wrócić do zdrowia, ale także uchroni Cię przed skutkami ubocznymi działania barwnika kontrastowego.

Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do MRI z kontrastem różni się nieco od zwykłego MRI. Poza zwykłymi rzeczami, które należy zabrać ze sobą do ośrodka MRI, należy wziąć pod uwagę pewne szczególne kwestie.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest pozostanie w miejscu. Skaner MRI jest bardzo wrażliwy na ruch. Urządzenie emituje głośny szum, więc możesz rozważyć użycie zatyczek do uszu lub słuchawek, aby zablokować ten dźwięk.

Będziesz musiał pić dużo płynów. Przed wejściem do gabinetu lekarz prawdopodobnie poprosi Cię o wzięcie butelki z płynem kontrastowym baru. Pomoże to lekarzowi lepiej zobaczyć Twoje jelita. Dostaniesz też trochę VoLumen, doustnego środka kontrastowego.

Będziesz też musiał założyć szpitalny fartuch. Pamiętaj o zdjęciu biżuterii, która mogłaby spowodować przyklejenie się metalu do skóry. Podczas badania MRI możesz zostać poproszony o wstrzymanie oddechu na krótki okres czasu. Możesz nawet usłyszeć muzykę.

Skutki uboczne podania barwnika kontrastowego

Barwnik kontrastowy jest używany w badaniach MRI, aby poprawić jakość obrazu. Może on jednak powodować pewne skutki uboczne. Należą do nich nudności, wymioty, drętwienie i trudności w oddychaniu.

Pacjenci, którzy są podatni na reakcje alergiczne, mogą przyjąć leki przed zastrzykiem. Jeśli wystąpi u nich reakcja alergiczna, powinni skontaktować się z lekarzem i niezwłocznie uzyskać pomoc medyczną.

Składnik kontrastowy na bazie gadolinu stosowany w badaniach MRI jest zazwyczaj bezpieczny dla większości ludzi. Dzięki niemu lekarze mogą uzyskać dokładniejsze informacje o stanie narządów wewnętrznych pacjenta. Może jednak okazać się toksyczny dla nerek. Objawy nefrogennego zwłóknienia układowego (NSF), które jest związane z użyciem kontrastu MRI, obejmują zgrubienie skóry i tkanki łącznej.

Ryzyko wystąpienia CIN wzrasta w przypadku przewlekłej choroby nerek, cukrzycy i innych schorzeń, które wpływają na funkcjonowanie nerek. Jeśli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia CIN, powinieneś omówić swój stan z radiologiem i wykonać badanie krwi metodą nakłuć, aby określić funkcję nerek.

Wykrywanie udaru mózgu

Jeśli planujesz badanie MRI z kontrastem w celu wykrycia udaru mózgu, ważne jest, abyś wiedział, czego się spodziewać. Nie musisz czuć się zaniepokojony lub zmartwiony zabiegiem i powinieneś stosować się do zaleceń lekarza.

Proces jest bezbolesny, ale będziesz musiał leżeć nieruchomo. Konieczne będzie także usunięcie z ciała metalowych przedmiotów. Podczas badania możesz otrzymać zatyczki do uszu lub muzykę.

Tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI) to badania obrazowe, które mogą zdiagnozować tętniaki, krwawienie w mózgu lub choroby małych naczyń. Proces jest podobny do badania rentgenowskiego, ale wykorzystuje kilka obrazów do stworzenia trójwymiarowego obrazu ciała. Jest to zazwyczaj szybsze i może pomóc w wykryciu problematycznych obszarów.

Jeśli jesteś umówiony na rezonans magnetyczny z kontrastem w celu wykrycia udaru, możesz odczuwać tymczasowy metaliczny smak w ustach. Dzieje się tak, ponieważ do krwi dodawany jest gadolin, metal ziem rzadkich. Pomaga on radiologowi analizować wyniki badania.

Będziesz musiał także unikać jedzenia przez dwie godziny przed badaniem. Możesz też mieć założoną kroplówkę na ramieniu. W zależności od stanu zdrowia możesz otrzymać inne leki, np. leki moczopędne.

Zapobieganie uszkodzeniu płodu

Kanadyjskie Stowarzyszenie Radiologów (CAR) wydało zaktualizowane wytyczne dotyczące obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI) w ciąży. W oparciu o przegląd dowodów, panel złożony z akademickich radiologów podspecjalnych, położników-ginekologów i ekspertów MRI zaleca szereg środków bezpieczeństwa.

System MRI wykorzystuje barwnik kontrastowy, który zawiera metal zwany gadolinem. Barwnik ten jest przetwarzany w nerkach i wydalany z moczem. Środek kontrastowy sprawia, że obrazy MRI są wyraźniejsze i bardziej czytelne. Przekracza on również łożysko i dociera do płodu.

Aby zapobiec uszkodzeniu płodu po wykonaniu badania MRI z kontrastem, CAR sugeruje, aby kobiety w ciąży poinformowały personel placówki wykonującej badanie MRI i zapytały, czy badanie MRI jest bezpieczne dla karmiących piersią. Jeśli procedura nie jest bezpieczna dla karmienia piersią, pacjentka powinna znaleźć inny sposób wykonania zdjęcia.

Ryzyko uszkodzenia płodu zależy od rodzaju skanu i ilości promieniowania jonizującego pochłoniętego przez płód. Szacowane dawki dla płodu są zazwyczaj niewielkie. Jednak dawki powyżej 500 mGy mogą spowodować znaczne uszkodzenie płodu.

Oceń artykuł: Ile wody wypić po rezonansie z kontrastem?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy